MEV’in Genç Mucitlerinden Robot Tasarımda İkincilik Ödülü

MEV’in Genç Mucitlerinden Robot Tasarımda İkincilik Ödülü

FIRST LEGO League Challenge, FIRST Vakfı ve LEGO firmasının ortak çalışmasından doğmuş, uluslararası, kar amacı gütmeyen bir programdır. Gençler ve çocuklar 4-10 kişi arası takımlar kurarak her yıl dünyanın gündemine ait farklı bir tema üzerinde araştırma yapıp, çözüm üretip, paylaşıp, özgüven inşa ederler. Evrensel sunum metotlarını uygulayarak takım olarak çalışırlar ve kaynakları iyi kullandıkları bir deneyim yaşarlar.

Bilim Kahramanları Derneği; özgüven sahibi, sorgulayan, takım halinde toplumsal sorunlara çözümler üretebilen bir gençlik yetişmesi niyetiyle dünyada 98 ülkede uygulanan FIRST LEGO League Challenge programını Bilim Kahramanları Buluşuyor adıyla 2004 yılından beri Türkiye’de uygulamaktadır. Programa katılacak 4-10 kişiden oluşan takımlar, 2-3 ay öncesinden çalışmalarına başlarlar. Programın her sene küresel bir soruna işaret eden teması bulunmaktadır. Katılımcı takımlar bu sezon teması kapsamında belirlenen sorunları tartışır ve sorunlardan biri özelinde yenilikçi bir çözüm geliştirirler. Bilim insanları gibi yenilikçi çözüm projeleri üzerinde çalışacak olan takım üyeleri ayrıca sezon özelinde belirlenen görevleri tamamlamak üzere robot tasarlar ve program yazarlar. Program değerleri kapsamında takım çalışması, işbirlikli öğrenme, eleştirel düşünme, zaman yönetimi, sunum becerisi, arkadaşça rekabet gibi konularda da deneyim kazanırlar.

26-27 Şubat 2022 tarihlerinde “Zoom Meeting” platformu üzerinden düzenlenen 2021-2022 FIRST LEGO League Challenge Cargo Connect Sezonu 4. Ortaokul Yerel Turnuvası’nda yarışan takımımız MEVOLUTION, 54 takım arasından  “Robot Tasarım İkincilik” ödülüne layık görülmüştür.Etiketler