28 Kasım 2016
Haberler
“Anne-Baba Okulunun” İkinci Oturumu Gerçekleşti

“Anne-Baba Okulunun” İkinci Oturumu Gerçekleşti

22 Kasım Salı günü “Anne Baba Okulunun” 2.oturumu gerçekleşti. Bu oturumda rehber öğretmenimiz Ayşegül Erol tarafından velilerimize “Gelişim Dönemi Özellikleri ve Anne Baba Tutumları- Çocuğun Kişiliğine Etkileri konusunda seminer verildi.

Gelişim; anne karnında başlayıp, yaşamın sonuna kadar devam eden bir süreçtir. Gelişim hem biyolojik faktörlerden hem de çevreden etkilenmektedir. Her gelişim dönemi aşamalarında kritik süreçler ve bilinmesi gereken özellikler vardır. Ebeveynlerin çocuklarını iyi tanımaları ve çocuklarının içinde bulunduğu gelişim dönemi özelliklerini bilerek ona göre çocuklarının istek ve ihtiyaçlarını karşılamaları çocukların sağlıklı gelişmeleri için oldukça önemlidir.

Ebeveyn tutumları; anne babanın çocuklarına karşı gösterdikleri tutum ve davranışlardır. Çeşitli anne baba tutumu vardır. Bunlar; “Otoriter Tutum, Demokratik Tutum, Aşırı Koruyucu Tutum, Mükemmeliyetçi Tutum, İlgisiz Tutum, Aşırı İzin Verici Tavizkar Tutum’dur.” Seminerde anne babanın hangi tutumu sergilediğinde çocuklarının kişiliklerinin nasıl etkileyeceği anlatılmış olup ayrıca çocuklarımıza olumlu davranışların gelişmesi, olumsuz davranışların yok olması için neler yapılması gerektiğinden bahsedildi. Çeşitli video ve görsellerle keyifli ve verimli bir anne baba okulu gerçekleşti.Etiketler